Keby jedna vec bola jasná v otázkach spoločnosti Microsoft Xbox E3 2019 prezentácia, spoločnosť je šťastná, že si môžete hrať svoje hry kdekoľvek chcete, či už na vašom Xbox One, vašom PC, streamovaní do telefónu cez Projekt xCloud alebo na megamocnom Projekt Scarlett konzola príde budúci rok.

Jason Ronald (vľavo) a Mike Ybarra (vpravo) v Xboxe. Poďakovanie: Tomov sprievodca
(Obrazový kredit: Jason Ronald (vľavo) a Mike Ybarra (vpravo) v konzole Xbox.) Poďakovanie: Tom's Guide)

Aby som sa hlbšie ponoril do vízie spoločnosti Microsoft o budúcnosti hier pre Xbox a PC, posadil som sa s Mikeom Ybarrom, podnikový viceprezident spoločnosti Microsoft Gaming, ako aj Jason Ronald, riaditeľ správy programu pre Xbox plošina. Tu je rekapitulácia všetkého, o čom sme sa rozprávali, od ďalších podrobností o Scarlett až po to, ako nové služby ako Project xCloud a Game Pass pre PC zapadajú do veľkej vízie Xboxu pre hranie hier.

Poznámka redaktora: Tento rozhovor bol z dôvodu prehľadnosti upravený a zhustený.

Poďme teda k Scarlett, ktorá bola zjavne obrovským odhalením. Ako dlho sa na projekte pracuje?

Jason Ronald: Povedal by som, že Scarlett bola pravdepodobne asi pred tromi až štyrmi rokmi.

Mike Ybarra: Je to vtipné, ľudia sa často pýtajú, kedy sa rozhodnete? Nerozhodnete sa iba vy, vždy myslíme na to, čo sa stane potom. Takže to vždy máme na mysli, pretože počúvame hráčov a oni nám dávajú kopu spätnej väzby o tom, čo chcú.

Poďakovanie: Tomov sprievodca
(Obrázok: © Tom's Guide)

Ronald: Áno, a ako hovorím vo videu [odhaliť], nechceme len stavať viac konzol kvôli stavbe konzol. Skutočne to musí byť transformačné... samotné vydanie ďalšej konzoly v skutočnosti neposúva priemysel vpred. Takže veľká časť toho je iba počúvanie spätnej väzby od hráčov aj vývojárov.

Pretože Scarlett je taký skok vpred, nastane niekedy čas, keď budú existovať iba hry Scarlett, ktoré nebudú fungovať na Xbox One? Nastane niekedy taký generačný medzný limit?

Ybarra: Našim [cieľom] je posilniť postavenie vývojárov. Každý vývojár je jedinečný v tom, čo vytvára a čo potrebuje. [Napríklad], Halo oznámili na svojom Twitteri že Halo Infinite bude v rodine Xbox One a budúcej gen.

Ronald: A PC.

Ybarra: A PC. Sme si istí, že sa zaväzujeme k počítaču, a teda mimo toho sa nezaväzujeme iba k tomu, aby sme vývojárom umožnili rozhodnúť sa, čo je pre nich to pravé.

Pretože je systém navrhnutý tak, aby fungoval so všetkým možným pre konzolu Xbox One, mali by ľudia očakávať hranie svojich hier pre Xbox One na Scarlette v oblasti výkonu?

Ronald: Áno, takže sme absolútne oddaní kompatibilite od chvíle, keď sme oznámili spätnú kompatibilitu s konzolou Xbox One. Takže viete, či hľadáte napríklad to, že prinášate originálne hry pre Xbox na Xbox One, alebo ak hovoríte o 360 hrách pre Xbox One. Ale potom tu máme aj Xbox One X Vylepšené program, kde sme skutočne umožnili lepšiu prevádzku niektorých starších hier vo vyšších rozlíšeniach. Vždy myslím na to, že som prvýkrát videl hru ako Crimson Skies bežať na Xbox One X.

Ybarra: Čo bolo šialené!

Ronald: A bolo to úžasné, pretože som bol rád, že som nikdy nevidel, ako táto hra vyzerá a beží tak dobre. Je zrejmé, že je to skutočne veľká technická výzva, ale tímy sa skutočne zameriavajú na hľadanie ďalších inovácií, ich nájdenie príležitosti a robíme maximum, čo je v našich silách, aby vaše hry zostali nielen pri vás, ale aj aby sa hrali lepšie, ako ste kedy videli predtým.

Viem, že je to skoro, ale existuje nejaký cenový park, ktorý hľadáte pre Scarlett?

Ybarra: K tomu žiadny komentár.

Sony vonku hovorilo o tom, čo robí s ich budúcou generáciou. Zdá sa, že sa chlapci zameriavate na podobné loptičky z hľadiska skvelého výkonu a pokročilých funkcií, tak ako by ste povedali, že by Scarlett mohla vyčnievať z iných konzol novej generácie?

Ybarra: Povedal by som, že sa zameriavame na to, čo nám naši hráči hovoria, že skutočne chcú, a na vytvorenie tohto produktu spôsobom, ktorý prekoná ich očakávania.

Poďakovanie: Tomov sprievodca
(Obrázok: © Tom's Guide)

S Projekt xCloud, spomenuli ste, že existujú dva spôsoby, ako to zažiť. Máte možnosť streamovať z dátových centier spoločnosti [Microsoft] a môžete streamovať z konzoly. Takže pre ľudí, ktorí možno nemajú Xbox a chcú streamovať hry priamo z dátových centier svojich chlapcov, bude existovať nejaký plán predplatného?

Ybarra: Keď sa priblížime k októbru, zájdeme do ďalších podrobností o tom, ako to vyzerá. Ale áno, existujú dva modely, je tu jeden, kde vlastním Xbox a som doma u svojho priateľa. Chcem k tomu jednoducho streamovať celú svoju knižnicu a to dokážem. A potom je tu model, o ktorom ste hovorili, dobre, nechám cloud, aby mi hru dodal, a myslím si, že keď prídeme do októbra, budeme s nimi zdieľať oveľa viac týchto detailov.

Som si istý, že si to už videl Štadióny Google získava veľa hlášok, som zvedavý na myšlienky vašich ľudí o službe a na tom, ako je na tom xCloud.

Ybarra: Za nás si myslím, že sa sústredíme iba na našu stratégiu a poslanie, ktoré máme. Hry, ktoré chcete, s ľuďmi, ktorých chcete, kdekoľvek, a to je vízia, na ktorú sa zameriavame laserom. Nemôžem komentovať, čo [Google] robí, ale viem, že to, čo robíme, je počúvanie hráčov. V tomto priemysle pôsobíme už 20 rokov. Poznáme hry, platformy a sme si istí, čo postavíme.

Zdá sa, že Microsoft urobil veľa pre hranie hier na PC. K dispozícii je Game Pass pre PC a niektoré z vašich hier prichádzajú na Steam, čo ľuďom dáva viac možností. Uvažovali by ste niekedy nad niektorým z ďalších trhov, napríklad s obchodom Epic Games?

Ybarra: Našou filozofiou je ísť tam, kam by hráči chceli, a ak ľudia nakupujú v našom obchode alebo [jednom z ostatných], chceme to prijať. Necháme na našich herných štúdiách, aby povedali: „Kde si myslíme, že je najlepšie miesto pre túto distribúciu?“ ale chceme sa ubezpečiť, že každý môže získať tieto skúsenosti, a nemyslíme si, že je to len zamknuté do našej obchod.

Aby sme to všetko spojili s konzolou a počítačom, aby bola Scarlett taká výkonná a podobná počítaču, kto to robí vidíš ako zákazníka Scarlett, ktorý by sa rozhodol pre to, a nie pre PC a užiť si podobné skúsenosť?

Ybarra: No, poviem všeobecne o konzolách oproti Scarlett. Myslím si, že konzoly sú úžasným herným zážitkom, pretože sa dostanete domov, zapojíte ich do svojej obývačky, zapnete ovládač a ste v hre. Neexistujú žiadne ovládače, netreba sa báť ďalších prvkov, je to konzistentný zážitok. Je to 15-stopový rodinný zážitok.

Počítač je navrhnutý pre dve stopy. Je to moja klávesnica, myš alebo ovládač. Mám skvelú grafickú kartu Nvidia alebo AMD a pravdepodobne som na túto vec minul tisíce dolárov, takže som v hre. Čo však nájdeme je, že ľudia skutočne hrajú na všetkých týchto zariadeniach. Ľudia majú čoraz viac konzoly, pravdepodobne majú Nintendo Switch, majú PC a týmto všetkým prechádzajú. Preto je víziou, ktorú máme, hry, ktoré chcete, ľudia, ktorých chcete, kdekoľvek a všetko spolu spájame, ako môžeme. To je naozaj vízia.

Určite sledujte naše Centrum správ E3 2019 celý týždeň pre najväčšie odhalenia a dojmy z Los Angeles.