Om en sak var tydlig med Microsofts Xbox E3 2019 presentation är det att företaget är glad att du spelar sina spel vart du vill, oavsett om det är på din Xbox One, din dator, strömmar till din telefon via Projekt xCloud eller på den mega-kraftfulla Projekt Scarlett konsolen kommer nästa år.

Xbox Jason Ronald (vänster) och Mike Ybarra (höger). Kredit: Toms guide
(Bildkredit: Xbox Jason Ronald (vänster) och Mike Ybarra (höger). Upphovsman: Tom's Guide)

För att få ett djupare dyk på Microsofts vision för framtiden för Xbox och PC-spel satte jag mig ner med Mike Ybarra, Corporate Vice President för Microsoft Gaming, samt Jason Ronald, chef för programhantering för Xbox plattform. Här är en sammanfattning av allt vi pratade om, från ytterligare information om Scarlett till hur nya tjänster som Project xCloud och Game Pass för PC passar in i Xbox: s stora vision för spel.

Redaktörens anmärkning: Denna intervju har redigerats och kondenserats för tydlighetens skull.

Så låt oss prata om Scarlett, som uppenbarligen var en enorm avslöjande. Hur länge har projektet pågått i?

Jason Ronald: Jag skulle säga att Scarlett förmodligen var ungefär tre till fyra år sedan.

Mike Ybarra: Det är roligt, frågar folk ofta, när bestämmer du dig? Du bestämmer inte bara, vi tänker alltid på vad som är nästa sak som händer. Så det är ganska alltid i vårt sinne, för vi lyssnar på spelare och de ger oss massor av feedback om här är vad de vill ha.

Kredit: Toms guide
(Bildkredit: Toms guide)

Ronald: Ja, och även som jag säger i [avslöja] videon vill vi inte bara bygga fler konsoler för att bygga konsoler. Det måste verkligen vara transformativt... bara att släppa ännu en konsol flyttar inte branschen framåt. Så en stor del av detta är bara att lyssna på feedback från både spelare och utvecklare.

Eftersom Scarlett är ett sådant steg framåt, kommer det någonsin att finnas en tid då det bara finns Scarlett-spel som inte kommer att fungera på Xbox One? Kommer det någonsin att bli en sådan generationsavbrott?

Ybarra: Vårt [mål] är att stärka utvecklarna. Varje utvecklare är så unik i vad de skapar och vad de behöver. [Till exempel], Halo tillkännagavs på deras Twitter att Halo Infinite skulle vara med i Xbox One-familjen och nästa generation.

Ronald: Och PC.

Ybarra: Och PC. Vi är engagerade i PC för säkerheten, och så utanför det förbinder vi oss inte mer än att göra det möjligt för utvecklarna att fatta beslut om vad som är rätt för dem.

Eftersom systemet är byggt för att fungera med allt Xbox One, borde folk förvänta sig prestationsfördelar med att spela sina Xbox One-spel på Scarlett?

Ronald: Ja, så vi är helt engagerade i kompatibilitet ända sedan vi meddelade bakåtkompatibilitet på Xbox One. Så du vet om du tittar på vissa saker som att föra original Xbox-spel till Xbox One eller om du pratar om 360-spel till Xbox One. Men då har vi också Xbox One X Enhanced program, där vi faktiskt har gjort att några äldre spel fungerar bättre vid högre upplösningar. Jag tänker alltid på första gången jag såg ett spel som Crimson Skies som körs på en Xbox One X.

Ybarra: Vilket var galet!

Ronald: Och det var bara fantastiskt för jag var, jag har aldrig sett det här spelet se ut och springa så bra som det här. Uppenbarligen är det en riktigt stor teknisk utmaning, men lagen fokuserar verkligen på att hitta de nästa innovationerna, hitta dem möjligheter och göra så mycket vi kan så att inte bara dina spel förblir hos dig utan de spelar bättre än du någonsin har sett dem innan.

Jag vet att det är tidigt, men finns det en prispark som ni tittar på för Scarlett?

Ybarra: Ingen kommentar till det.

Sony har varit där ute och pratat om vad de gör med sin nästa generation. Det verkar som om ni riktar in sig mot liknande ballparks när det gäller bra prestanda och avancerade funktioner, så hur skulle du säga att Scarlett kan sticka ut från andra nästa generations konsoler?

Ybarra: Jag skulle säga att vi är fokuserade på vad våra spelare säger att de verkligen vill ha och bygga den produkten på ett sätt som överträffar deras förväntningar.

Kredit: Toms guide
(Bildkredit: Toms guide)

Med Projekt xCloud, du nämnde att det finns två sätt att uppleva det. Du har möjlighet att strömma från [Microsofts] datacenter och du kan strömma från din konsol. Så för folk som kanske inte har en Xbox och vill streama spel direkt från dina killars datacenter, kommer det att finnas någon form av prenumerationsplan?

Ybarra: När vi kommer mot mer mot oktober kommer vi att gå in på mer detaljer om hur det ser ut. Men ja, det finns två modeller, det finns en där jag äger en Xbox, och jag är hemma hos min vän och jag vill bara strömma hela mitt bibliotek direkt till det och jag kan helt göra det. Och så finns det modellen du sa om, okej, jag ska låta molnet leverera spelet till mig, och jag tror att när vi kommer till oktober kommer vi att dela mycket mer av dessa detaljer i förhållande till det.

Jag är säker på att du har sett det Google Stadia blir mycket surr, jag är nyfiken på dina killars tankar om tjänsten och hur xCloud jämförs med den.

Ybarra: För oss tror jag att vi bara fokuserar på vår strategi och det uppdrag vi har. Spel du vill ha, med de människor du vill, var som helst, och det är den visionen vi håller laserfokus på. Jag kan inte kommentera vad [Google] gör men jag vet vad vi gör är att lyssna på spelare. Vi har varit i den här branschen i 20 år. Vi kan spel, vi kan plattformar och vi är säkra på vad vi ska bygga.

Det verkar som om Microsoft har gjort mycket för PC-spel. Det finns Game Pass för PC, och några av dina spel kommer till Steam, vilket ger människor fler alternativ. Skulle du någonsin överväga några av de andra marknadsplatserna som Epic Games Store?

Ybarra: Vår filosofi är att gå dit spelare vill gå, och om folk köper från vår butik eller [någon av de andra] vill vi omfamna det. Vi överlåter det till våra spelstudior att säga, "var tror vi att det bästa stället för den distributionen är?" Men vi vill se till att alla kan få dessa upplevelser och vi tror inte att det bara är låst i vårt Lagra.

Att föra samman allt med konsol och PC, med Scarlett som blir så kraftfull och så PC-liknande, vem gör det du ser som Scarlett-kunden som skulle välja det snarare än att få en PC och njuta av en liknande erfarenhet?

Ybarra: Jag ska prata om konsoler i allmänhet kontra Scarlett. Jag tycker att konsoler är en fantastisk spelupplevelse eftersom du kommer hem, du ansluter den till ditt vardagsrum, du slår på kontrollen och du är med i spelet. Det finns inga drivrutiner, det finns inga andra element att oroa sig för, det är en konsekvent upplevelse. Det är en 15-fots familjeupplevelse.

Datorn är en designad två-fots upplevelse. Det är mitt tangentbord, min mus eller min kontroller. Jag har ett fantastiskt Nvidia- eller AMD-grafikkort och jag spenderade antagligen tusentals dollar på den här saken så jag är inne. Men vad vi hittar är att människor faktiskt spelar på alla dessa enheter. Mer och mer av tiden människor har en konsol, de har förmodligen en Nintendo Switch, de har en dator och de går igenom allt detta. Så därför är visionen vi har, spel du vill ha, människor du vill, var som helst och knyta ihop allt detta så mycket vi kan. Det är verkligen visionen.

Var noga med att följa vår E3 2019 nyhetsnav hela veckan för de största avslöjandena och intrycken från Los Angeles.